Tokajban épül az (egyik) első tanuszoda
Az elsők között épülhet meg a tanuszoda Tokajban, írta csütörtöki cikkében a Népszabadság. Egy úgynevezett pilot projekt keretin belül 165 millió forintból készülhet el a beruházás az idei év végére. A tanuszodában egy 25 méter hosszú és 15 méter széles medencét valamint egy tizenkétszer hatméteres, 85 centi mély tanmedencét helyeznének el. Tokajban a kereskedelmi iskola mellett épülne meg a tanuszoda, az építést az állam, az üzemeltetés költségeit a város fizetné.
Mint arról a Tokaji Hírek február 5-i szerdai száma beszámolt: „Kormányzati támogatással tanuszoda létesülhet a városban. Májer János tájékoztatójában elmondta: a kormány finanszírozná egy tanuszoda megépítését Tokajban, amennyiben a város vállalja a működtetését. A városatyák már korábban jelezték a tanuszoda építésének igényét, így a lehetőség szerint 50 méteres medencét javasolják megvalósítani egy, a városközpont közelében fekvő önkormányzati területen.”
A tervek úgy tűnik csak részben valósulnak meg. A Népszabadság csütörtöki cikke szerint az első két városban épülendő tanuszoda egyik a tokaji lehet. Az országos napilap cikkében azt írja, Derecskén és Tokajban épül az első két létesítmény, mintegy pilot projektként. Tehát a kivitelezőt meghívásos pályázaton választják ki, de a többi esetben már lesz lehetőség a nyílt pályáztatásra is. A lap azt írja, az idei költségvetésben hárommilliárd forintot különítettek el erre a célra és várhatóan jövőre is ekkora lesz a keret. A kormány uszodaépítési programját egy erre szakosodott bizottság dolgozta ki, a cikk szerint a két ütemben húsz járást jelöltek ki arra, hogy hol épüljön meg az új uszoda. Tizenegy településen már 2014 végére elkészülhet a sportberuházás.
A program szerint egy 25 méter hosszú és 15 méter széles medencét, valamint egy tizenkétszer hatméteres, 85 centi mély tanmedence lenne része a beruházásnak, és légsátorral fednének be, de öltözők és zuhanyzók is helyet kapnának a sportlétesítményben. A tanuszodákat speciálisan úgy tervezik majd, hogy alkalmasak legyenek az iskolai oktatásra, ezért mozgatható fenekű, több részre osztható medencéket alakítanak ki, amelyek lehetővé teszik, hogy egyszerre több csoport gyakoroljon a vízben – mondta a Népszabadságnak Németh Balázs, a projektfelelős Nemzeti Sportközpontok sajtófőnöke. Az ezzel foglalkozó munkacsoport számítása alapján a tanuszodák átlagos költségvetése 165 millió forint, s egy tanévben tízhetes kurzusokkal, 85 százalékos kihasználtság esetén heti kétszer másfél órában évente 1224 gyerek úszásoktatása biztosítható. Ez alapján a kiválasztott járásokban élő összes iskolás gyerek úszásoktatását egy-három tanév alatt tudják biztosítani.
A napilap úgy tudja, az elsők között a pilotprojekt keretében Tokajban indul el a beruházás, ahol már korábban is terveztek ilyet, de a 300 milliósra becsült költség túl magasnak bizonyult. Most 165 milliós átlagos költség mellett épülhet meg.
– Nemrégiben kaptunk egy telefonhívást a Miniszterelnökségtől, hogy a településen az állam megépít egy tanuszodát, amennyiben az önkormányzat talál erre alkalmas helyet – mondta a Népszabadság miskolci tudósítójának Májer János, Tokaj polgármestere. Fel voltunk készülve erre az ajánlatra, mert már tudtunk a kormány ilyen irányú terveiről – tette hozzá. A zempléni város a kereskedelmi iskola melletti területet adja a beruházáshoz, ez ugyanis közel van iskolákhoz, nem esik messze a közúttól, ugyanakkor egy szálloda is található mellette, így a köztes időben az itt pihenő vendégek is használhatnák a létesítményt. Az önkormányzat döntése értelmében a majdani létesítmény üzemeltetésének költségeit magára vállalja a település. Hogy ez mekkora összeg lesz egy évben, még nem tudják, hisz ez nagyban függ attól, hogy mekkora tanuszoda épül majd a kisvárosban.